Sloboda prejavu v demokratickom spoločenstve a ako čeliť vlne nenávistných prejavov
Nenávistné prejavy v spoločnosti prispievajú k diskriminácii, vytvárajú živnú pôdu pre vznik konfliktov a podnecujú násilie. V demokratickej spoločnosti máme právo na vyjadrenie svojho názoru v rámci ústavne a medzinárodnými dohovormi garantovanej slobody prejavu. Je však sloboda prejavu iba naše právo, alebo sa k nej viaže aj nejaká zodpovednosť?
Život v spoločnosti nám do veľkej miery uľahčujú aj nové technológie a sociálne siete. Tento priestor je však do značnej miery neregulovaný a ľahko sa v ňom šíria dezinformácie, hoaxy a podvody, ktoré šíria strach, vyvolávajú rozbroje a podkopávajú stabilitu demokracie. O tom, ako sa demokracia a demokraticky zmýšľajúce osoby a inštitúcie môžu brániť, čo má robiť štát a jeho orgány a akú v tom máme všetci a všetky zodpovednosť, sme vo štvrtok 28. novembra diskutovali s Vierou Pejchal, expertkou na ľudské práva a slobodu prejavu, ktorá v súčasnosti pôsobí na Úrade vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
Spolu s odborníkmi a odborníčkami z rôznych oblastí, ktoré sa na diskusii zúčastnili, sme načrtli možné spôsoby, ako zastaviť šírenie nenávistných prejavov a ako komunikovať a hľadať riešenia v polarizovanej spoločnosti. Práve vytváranie siete odborníčok a odborníkov a ich spájanie sa na hodnotovej báze naprieč sektormi poskytujú zázemie pre diskusiu a spoluprácu a sú nevyhnutným predpokladom na budovanie odolnej demokratickej spoločnosti. V Krivák & Co sme radi, že sa nám podarilo pre takúto diskusiu vytvoriť priestor. Úprimne veríme, že spolupráca založená na demokratických hodnotách posúva našu spoločnosť vpred.
Zdieľajte!