Zorganizovali sme podujatie k restoratívnym prístupom v praxi inštitúcií a organizácií
Hoci koncept restoratívnej praxe je vo verejnom diskurze na Slovensku čiastočne prítomný, len málo ľudí tuší, na čom sú restoratívne prístupy postavené a kde všade dokážu nájsť svoje uplatnenie. 17. októbra 2024 sme preto v priestoroch advokátskej kancelárie Krivak & Co zorganizovali workshop na tému „Uplatňovanie restoratívnych prístupov v každodennej praxi inštitúcií a organizácií“, ktorého sa zúčastnilo viac ako 20 odborníčok a odborníkov z právnických profesií, verejných inštitúcií, ale aj podnikateľského sektora.
Workshop viedla popredná európska odborníčka na restoratívne prístupy Dr. Borbala Fellegi, PhD., zakladateľka a výkonná riaditeľka Foresee Research Group z Budapešti a odborná asistentka na International Institute for Restorative Practices Graduate School vo Filadelfii. Borbala Fellegi v rámci workshopu na mnohých príkladoch poukázala na to, že využiteľnosť restoratívnych prístupov je omnoho širšia než len v kontexte trestného práva, o ktorom sa v tejto súvislosti na Slovensku hovorí najčastejšie.
Restoratívne prístupy sú totiž výborne aplikovateľné aj na oblasť vzdelávania, na pracoviskách, úradoch, v rodinách či v akejkoľvek inej inštitúcii alebo prostredí, v ktorých ľudia medzi sebou interagujú. Samotnou podstatou restoratívnych prístupov je práca na vzťahoch – počúvanie, porozumenie a vzájomný záujem o naše príbehy. V prípadoch, keď sú vzťahy narušené, pomáhajú tieto prístupy osobám, ktoré utrpeli ujmu, dostať to, čo potrebujú na jej nápravu. Osobám, ktoré ujmu spôsobili, zas pomáhajú prebrať zodpovednosť.
Restoratívne prístupy sú tak napríklad účinným nástrojom pri predchádzaní šikane, vytváraní rešpektujúceho a inkluzívneho prostredia, riešení konfliktov či náprave situácií, v ktorých dochádza k porušeniam práv. Môžu sa uplatňovať veľmi neformálne, ale môžu mať aj vysoko formalizovanú podobu.
Je dôležité, aby sa o problematike restoratívnych prístupov intenzívnejšie diskutovalo a tým napomáhalo k zvyšovaniu ich uplatňovania. Je pre nás cťou, že v Krivak & Co môžeme prispievať k tomu, aby medzi odborníkmi a odborníčkami z rôznych oblastí mohli prebiehať slobodné a inšpiratívne diskusie o dôležitých právnych a spoločenských témach.
Dr. Borbala Fellegi, PhD. je výskumníčka, mediátorka, facilitátorka konferencií a zmierovacích kruhov, ako aj lektorka a prednášajúca. V dizertačnej práci sa zaoberala implementáciou restoratívnej spravodlivosti v Maďarsku. Od roku 2008, ako zakladateľka a výkonná riaditeľka organizácie Foresee Research Group (http://www.foresee.hu/en/), vedie maďarské a európske programy zamerané na výskum potenciálneho využitia mediácie a zmierovacích kruhov pri komunitných konfliktoch a v prostredí väzníc, ako aj rôzne projekty zamerané na budovanie komunít, výskumy a vzdelávanie v oblasti riešenia konfliktov v Maďarsku. Od roku 2015 je odbornou asistentkou americkej International Institute for Restorative Practices Graduate School (www.iirp.edu). Takisto pôsobí ako konzultantka pre Radu Európy, UNODC, Národnú radu pre prevenciu kriminality a Úrad pre spravodlivosť v Maďarsku. Vedie školenia a prednášky na viacerých univerzitách a je spoluzakladateľkou celoštátne akreditovaného programu ‘Dr. Fellegi & Winkler Mediator Training Programme’ (www.mediatoroktatas.hu). Okrem početných článkov a kapitol v knihách je aj autorkou knihy ‘Smerom k obnove a mieru’ (Napvilág, 2009), jednej z prvých komplexných štúdií o implementácii restoratívnej spravodlivosti v Maďarsku.